Piráti a Strana zelených – Krajské volby 2016, Královéhradecký kraj

Aktuality

Na sucho se dá vyzrát i bez betonových oblud

30. 09. 2016

Co s nedostatkem vody dělat?
Předně si musíme uvědomit, že problémem je to, jak málo je schopná dnešní krajina vodu zadržet. I to je výsledkem lidské činnosti. Krajina je narušena nevhodnými úpravami - odvodněním polí, likvidací mokřadů a remízků. To vše dopady sucha nebo záplav zhoršuje. 

rufer fotka

Loňský rok byl nejteplejším za celou dobu, co meteorologové vedou záznamy o počasí. Dlouho trvající sucho přineslo miliardové škody. Počasí je rozbouřenější, což se projevuje vlnami veder, obdobími sucha a povodněmi. To vše jsou projevy změny klimatu, které se nedějí jen tak náhodou a z ničeho nic.
Ve světle těchto událostí Povodí Labe začíná připravovat stavbu přehradní nádrže u Pěčína v Orlických horách. Ta má zatopit zhruba 5 kilometrů údolí Zdobnice. Pod vodou zmizí vzácné původní lesy, pozemky, domy i silnice. To, že nádrž nebude možné používat pro rekreační účely, je už jen třešnička na dortu.
Řešit problém zalitím krajiny dalším betonem a vybudováním nových přehrad je asi tak koncepční, jako řešit astma změnou značky cigaret. Zodpovědné řešení je navrátit do krajiny ty původní prvky, které pomáhaly přirozeně vodu udržovat. Koncepčně a s rozmyslem. Na remízek totiž není potřeba beton a údolí zohyzděné přehradou.
 

Autor: Daniel Rufer

Štítky: #volební noviny

Komentáře k článku

Dosud nebyly vloženy žádné komentáře.


Piráti a Strana zelených