Piráti a Strana zelených – Krajské volby 2016, Královéhradecký kraj

Aktuality

Vraťme naší krajině divoké koně a zubry

27. 09. 2016 | 1 komentářů

Mezi nejcennější a zároveň nejohroženější stanoviště patří například (polo)přirozené louky a stepi, které se často udržují pomocí nákladného sečení nebo přepásání domácími zvířaty. Naší snahou bude to, aby se do našeho kraje a krajiny vrátili velcí kopytníci - divocí koně, zubři či zpětně šlechtění pratuři.

David Číp

Ochrana přírodního bohatství našeho kraje je pro nás zásadním tématem. Role kraje je při ní celkem zásadní. Kraj totiž mimo jiné financuje péči o chráněná území, které se dnes již bez adekvátní péče nedokáží obejít. Bohužel i v této oblasti náš kraj trochu podřimuje na místě. A to chceme změnit!

Zelení a Piráti budou prosazovat zavedení moderních forem péče o krajinu - o přírodně cenné lokality. Mezi nejcennější a zároveň nejohroženější stanoviště patří například (polo)přirozené louky a stepi, které se často udržují pomocí nákladného sečení nebo přepásání domácími zvířaty. Naší snahou bude to, aby se do našeho kraje a krajiny vrátili velcí kopytníci - divocí koně, zubři či zpětně šlechtění pratuři. Tyto druhy tisíce let utvářely naši krajinu - v dobách, kdy do ni člověk nezasahoval. Dokáží proto řadu vhodných lokalit udržovat nejen přirozenějším způsobem, ale dokonce i levněji, jak se ukazuje na příkladu bývalého vojenského prostoru Milovice - Mladá, kam byli vloni navráceni. Naše krajina již dnes pochopitelně neumožňuje, aby se zde volně potulovala stáda velkých kopytníků. Dostatečně velké přírodně cenné plochy vhodné pro umístění těchto zvířat a následnou podporu šetrného turistického ruchu máme i v našem kraji. Byla by škoda této šance nevyužít. 

Již nyní úzce spolupracujeme se společností Česká krajina, které se spolu s odborníky z Akademie věd ČR a dalšími organizacemi zabývá návratem velkých kopytníků a tuto spolupráci bychom rádi využili i ve prospěch našeho kraje. 

Autor: David Číp

Štítky: #

Komentáře k článku

Jaroslav 19.10.2017 16:09

Nejdřive byste se měli postarat o městské kočky, které trpí útiskem, hladem i chladem, a kteří hlavně také chrání přirodu před před škůdci,potkany atd. Zoo je zde dost, raději zbudujte útulky pro kočičky, a nevymyšlet podobné a nákladné nesmysly.


Piráti a Strana zelených